هلدینگ سرمایه گذاری

شرکت سرمایه گذاری و توسعه فولاد جنوب بمنظور اجرای پروژه های بخش فولاد با ایجاد شرکت مادر تخصصی در تاریخ ۲۷/۱۲/۸۳ بشماره ثبت ۲۴۲۷۴۹ در اداره ثبت شرکتهای تهران به ثبت رسیده است. سرمایه شرکت معادل مبلغ شصت میلیارد ریال می باشد و از ترکیب سهامداری شرکتهای تعاونی کارگران مجتمع فولاد اهواز(سهام دار عمده)، شرکت تعاونی کارکنان گروه ملی صنعتی فولاد ایران ، شرکت تعاونی مصرف کارکنان فولاد آذربایجان ، شرکت تجارت کالای آتیه ، شرکت یاوران فولاد جنوب و همچنین شرکتهای نیروگاهی فولاد توان جنوب و توسعه فولاد و ذوب جنوب تشکیل گردیده است . در سال ۱۳۹۱ سهام متعلق به شرکت تعاونی مصرف کارکنان فولاد آذربایجان طی نقل و انتقال سهام به شرکت تعاونی کارگران مجتمع فولاد اهواز انتقال یافت در حال حاضر این مجموعه با دوازده شرکت تابعه بعنوان یکی از هلدینگ های بزرگ صنایع فولادی بشمار می آید که از زمان تأسیس تاکنون خدمات بی شائبه ای را صنعت فولاد نموده است.

موضوع فعالیت شرکت طبق ماده ۲ اساسنامه عبارت است از:

۱- سرمایه گذاری و مشارکت در سرمایه گذاری و خرید سهام جهت ایجاد و احداث و بهره برداری از واحد های تولید آهن اسفنجی در داخل و خارج از کشور
۲- سرمایه گذاری و مشارکت در سرمایه گذاری و خرید سهام جهت ایجاد و احداث و بهره برداری از معادن و صنایع معدنی و صنایع فولادی در داخل و خارج از کشور
۳- سرمایه گذاری و مشارکت در سرمایه گذاری و خرید سهام جهت توسعه و تجهیز تاسیسات و صنایع ریلی و جاده ای و دریایی در داخل و خارج از کشور.
۴- سرمایه گذاری و مشارکت در سرمایه گذاری و خرید سهام سایر پروژه ها و شرکت ها و واحد های صنعتی و معدنی و عمرانی و خدماتی در داخل و خارج از کشور و اعطای تسهیلات مالی در چارچوب عقود متداول کشور
۵- سرمایه گذاری و مشارکت در سرمایه گذاری در ایجاد و احداث و توسعه مراکز آموزشی و پژوهشی و مشاوره در داخل و خارج از کشور
۶- انجام مطالعات فنی و اقتصادی و طراحی و مهندسی پروژه ها و طرحها و مدیریت واحد های صنعتی و کارگاههای تولیدی با اتکا به توان مهندسی و اجرایی داخلی و خارجی
۷- اخذ موافقت اصولی به منظور اجرای طرحهای تولیدی جدید و یا توسعه و تکمیل کارخانجات تولیدی موجود و تشکیل شخصیت حقوقی لازم برای این امر
۸- انجام خدمات مجاز بازرگانی مانند واردات ، صادرات ، ترخیص ، انبارداری خرید و فروش کالا و اوراق مربوط به آن و امثالهم
۹- مبادرت به خرید و فروش ، اجاره و استجاره هر گونه اموال و انعقاد قراردادهای داخلی و خارجی در زمینه فعالیتهای موضوع شرکت
۱۰- دریافت تسهیلات ارزی و ریالی از منابع داخلی و خارجی
۱۱- ایجاد شعبات و اعطاء نمایندگیها در داخل و خارج از کشور و قبول نمایندگی از شرکتهای داخلی و خارجی
۱۲- تشویق و تسهیل امر سرمایه گذاری برای اشخاص حقیقی و حقوقی
۱۳- تهیه خط مشی ها و روشهای لازم به منظور اداره ، اصلاح ، ادغام، توسعه، انحلال و یا فروش سهام یا اموال موسسات و شرکتهای متعلق به شرکت

زمینه های فعالیت در هلدینگ سرمایه گذاری

حمل ونقل

حمل ونقل مواد و محصولات و تامین بموقع یکی از شاهرگ های مهم سازمان های تولیدی است . شرکت سرمایه گذاری و توسعه فولاد جنوب با درک این مهم از بدو تاسیس نسبت به ایجاد و توسعه سیستم حمل ونقل توجه ویژه ای معمول داشته است.
شرکت حمل ونقل ریلی فولاد ریل جنوب ، شرکت حمل و نقل جاده ای گنجینه پردیس و شرکت کشتیرانی خط اقیانوس آزاد هم اکنون سالانه چند میلیون تن مواد اولیه و محصولات تولیدی شرکتهای فولاد سازی را جابجا می نمایند.

خدمات

ارائه خدمات تخصصی ویژه در فضایی کاملا رقابتی از دیگر اهداف شرکت سرمایه گذاری و توسعه فولاد جنوب است. نگهداری و تعمیرات ، بهره برداری از خطوط تولید فولاد، نصب تجهیزات، تامین منابع انسانی متخصص کارآمدو ارائه خدمات فنی و تخصصی و مدیریت کارهای مختلف صنعتی، آموزش و توسعه توانمندی هاو قابلیت های منابع انسانی و … از جمله فعالیت های شرکت در این بخش می باشد.

تولید

فعالیت تولیدی شرکت سرمایه گذاری و توسعه فولاد جنوب تا این تاریخ محدود به تولید سنگ آهک ،دولومیت و سنگ بالاست از طریق معادن چناره واقع در ۵۰ کیلومتری شمال شهرستان اندیمشک بوده است. شرکت تامین مواد معدنی صنایع فولاد از ابتدا با هدف تامین سنگ آهک و دولومیت شرکت فولاد خوزستان و صنایع فولاد سازی منطقه تاسیس شده است. برنامه های توسعه ای شرکت سرمایه گذاری مبتنی بر تولید و فرآوری صنایع معدنی و نیاز فولاد سازیها در حال مطالعه و تکمیل می باشد.

بازرگانی

فعالیت شرکت سرمایه گذاری و توسعه فولاد جنوب در این بخش شامل تامین تخصصی مواد اولیه و قطعات و لوازم یدکی صنایع فولاد سازی کشور از منابع داخلی و خارجی با قیمتهای رقابتی ، فروش و عرضه محصولات کارخانجات فولادسازی ، محصولات واسطه و نهایی و کلیه خدمات بازرگانی در صنعت فولاد کشور می باشد. این مهم توسط شرکت PSI در دبی و شرکت RTS در عمان، کارگزاری ستاره جنوب و شرکت تجارت کالای آتیه انجام می شود.

شرکتهای تابعه

 

شرکت تامین مواد معدنی صنایع فولاد در سال ۱۳۷۰ با هدف تأمین سنگ آهک و دولومیت مورد نیاز صنایع فولادسازی، قند و تصفیه شکر و کاغذسازی در استان خوزستان تأسیس و کار بهره برداری از معادن چناره را آغاز نمود. محل استقراراینشرکت کیلومتر۴۵جاده سراسری اندیمشک به تهران وفاصله آن تااهوازحداکثر۲۰۰کیلومترمی باشد.نزدیکترین معدن به بنادرجنوبی ،دسترسی به جاده ترانزیت ،دسترسی به خطوط حمل ریلی ،عضویت  در هلدینگ سرمایه گذاری فولادوتکمیل زنجیره ارزش ازاستخراج تاتحویل محصولات به مشتریان ازامتیازات ویژه این شرکت می باشد
این شرکت هم اکنون علاوه بر تأمین نیاز صنایع فولادسازی به آهک و دولومیت خام برنامه تولید آهک و دولومیت کلسینه و هیدراته را در دستور کار قرار داده و تولید و تأمین سنگ بالادست مورد نیاز راه آهن جمهوری اسلامی ایران طی سالهای اخیر بخش مهمی از برنامه توسعه ای فروش در این شرکت را به خود اختصاص داده است. این شرکت دارای بزرگترین معدن فعال در استان خوزستان است .

 

شرکت مهندسی فن آور معادن وفلزات به عنوان یکی ازبزرگترین شرکت های مهندسین مشاور با مأموریت تأمین و اجرای پروژه های معادن و فلزات در سال ۱۳۸۱ تأسیس گردیده است و تاکنون به عنوان یکی از موفق ترین شرکت های مهندسی، ساخت، تامین و نصب چندین پروژه بزرگ را اجرا نموده است. از جمله پروژه های مگامدول احیاء مستقیم در فولاد مبارکه و شرکت سنگ آهن گل گهر و چندین طرح فولاد استانی برای شرکت ملی فولاد ایران و پروژه احیاء مستقیم در شرکت فولاد خوزستان. سیاست شرکت سرمایه گذاری و توسعه فولاد جنوب از خرید ۲۵ درصد از سهام این شرکت ورود به فعالیت های مشاوره فنی به منظور افزایش توان مهندسی، پایه و دانش مدیریت مهندسی در عرصه فولاد می باشد.

 

شرکت کشتیرانی خط اقیانوس آزاد در راستای سیاست تکمیل چرخه حمل و نقل هلدینگ و با مأموریت حمل دریایی مواد اولیه وصادرات محصولات صنایع فولادی و در سال ۱۳۸۷ با صددرصد سهام شرکت سرمایه گذاری و توسعه فولاد جنوب، در زمینه حمل و نقل مواد اولیه، محصولات و تجهیزات کارخانجات صنعتی به خصوص کارخانجات فولاد کار خود را آغاز نموده و در حال حاضر به عنوان یک شرکت معتبر و شناخته شده در این زمینه در حال فعالیت است.

 

شرکت یاوران فولاد جنوب در راستای حمایت و خدمت رسانی به شرکت های فولادی در سال ۱۳۸۴ تأسیس گردید. این شرکت خدمات قابل توجهی را در زمینه نگهداری و تعمیرات، نصب کارخانه های صنعتی، اجرای پروژه های صنعتی و ساختمانی، تأمین نیروی انسانی متخصص و ماهر، ارائه خدمات آموزشی، ارائه خدمات مشاوره در زمینه های راه اندازی و بهره برداری از واحدهای تولیدی و صنعتی با استفاده از توانمندی ها و تجارب کارشناسان متخصص و کارکنان ماهر و با تجربه و امکانات سخت افزاری خود در زمین ههای ساخت و ماشین آلات سنگین و سایر توانمندیهای موجود خود توانسته نقش مهم و عمد های در حمایت و پشتیبانی از کارخانه های صنعتی و تولیدی در زمینه صنعت فولاد ایفا کند و در این زمینه به موفقیت های زیادی نائل آمده است. همچنین این شرکت دارای سابقه در زمینه نگهداری و تعمیرات، مهندسی، ساخت، نصب و راه اندازی واحدهای صنعتی و تولیدی به ویژه در معدن و صنایع فولاد بود ه و در این زمینه تاکنون دارای سابقه همکاری و اجرای انواع پروژه های صنعتی و عمرانی با شرکتهای فولاد خوزستان، فولاد اکسین، تامین مواد معدنی صنایع فولاد، فولاد هرمزگان، فولاد اسفراین، فولاد اردکان، فولاد نیشابور، فولاد جنوب، ایریتک، مهندسی و مشاور آگاهان، ایرسا و … بوده است.

 

شرکت مهندسین مشاور پیشگامان فولاد جنوب سهامی خاص در سال ۱۳۸۹ به ثبت رسیده است. مسئولیت این شرکت در پروژه های صنعتی، معدنی و زیربنایی به شرح ذیل می باشد:
انجام مطالعات امکان سنجی، انجام کلیه مراحل مطالعات، طراحی، نظارت، بهینه سازی، نصب، برنامه ریزی، مطالعات ظرفیت و میزان تولید، انتخاب تکنولوژی و طراحی خط تولید، تعیین مشخصات ماشین آلات، تهیه طرح ونصب ماشین آلات، انتخاب قطعی ماشین آلات اصلی و فرعی، مطالعه نیروی انسانی، تعیین مشخصات فضاهای تولیدی و پشتیبانی، تهیه طرح های اجرایی برای ساختمان ها و تأسیسات عمومی و صنعتی، تعیین مهارت های سازماندهی، طراحی چارت سازمانی و منابع انسانی، انجام مدیریت، نگهداری و بهره برداری از واحدهای تولیدی برای واحدهای صنعتی اصلی، تولید و توزیع و انتقال نیرو، مطالعات طرح های مخابراتی، مدیریت عمومی و مدیریت مالی، مدیریت بازاریابی، مدیریت منابع انسانی، خدمات آموزشی و توسعه منابع انسانی، ارائه خدمات مشاوره مدیریتی و تحقیقاتی به کلیه واحدهای تولید کننده فولاد از جمله:
کلیه کارخانجات تولید کنسانتره، گندله سازی، احیا مستقیم، فولادسازی، ریخته گری و کارخانجات نورد.
این شرکت همچنین قبول نمایندگی از شرکت های داخلی و خارجی، اخذ تسهیلات از منابع داخلی و خارجی، انجام کلیه امور و فعالیت هایی که به طور مستقیم و غیرمستقیم در جهت تحقق رسالت و اهداف شرکت می باشد، همکاری با صنایع داخل و خارج از کشور به منظور رفع نیازهای صنعتی و تحقیقاتی شرکت های مذکور و اخذ مجوزهای لازم از مراجع ذی صلاح را در موضوع فعالیت خود لحاظ نموده است.

 

شرکت توسعه فولاد و ذوب جنوب با هدف ارائه خدمات تخصصی و تولید و تامین انواع فرآورده های معدنی تاسیس شده است. در بخش خدمات تخصصی، ارائه خدمات ، پی جویی ، اکتشاف، ثبت و بهره براداری از معادن و در بخش تامین و تولید ، تامین وفرآوری انواع مواد معدنی مورد نیاز صنایع فولاد سازی، سیمان ، نفت، پتروشیمی و صنایع مرتبط برا ی صنایع داخلی و بازارهای صادراتی مورد نظر می باشد .

 

شرکت لکوموتیو ریل اروند در سال ۱۳۹۲ با صددرصد سهامداری شرکت فولاد ریل جنوب خریداری و به منظور خرید لکوموتیو و احداث کارگاه تعمیرات واگن و لکوموتیو فعالیت خود را آغاز نمود .

 

شرکت حمل ونقل گنجینه پردیس باهدف پوشش فعالیت های حمل و نقل جاده ای و با ترکیب جدید سهامداری در سال ۱۳۸۷ توسط شرکت سرمایه گذاری و توسعه فولاد جنوب خریداری شده است.

 

شرکت سرمایه گذاری و توسعه فولاد جنوب در راستای تقویت و ایجاد سیاست هلدینگ حمل ونقل و در کنار شرکت های فولاد ریل جنوب و کشتیرانی خط اقیانوس آزاد با تشکیل این شرکت به دنبال اجرای سیاست مدیریت حمل و نقل ترکیبی در ایران می باشد

 

شرکت فولاد ریل جنوب در تاریخ ۱۳۸۳/۰۴/۲۲ در راستای واگذاری فعالیت حمل و نقل ریلی فولاد کشور به بخش خصوصی و با مشارکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران و شرکت سرمایه گذاری و توسعه فولاد جنوب تأسیس گردید و فعالیت خود را در زمینه حمل نقل ریلی مواد اولیه و محصولات شرکت فولاد خوزستان و دیگر کارخانجات فولاد سازی آغاز نمود. این شرکت دارای پروانه فعالیت حمل و نقل ریلی کالا و مسافر بوده و عضویت در انجمن صنفی شرکت های حمل و نقل ریلی و همچنین انجمن مهندسی حمل ونقل ریلی ایران را دارا می باشد. شرکت فولاد ریل جنوب با دارا بودن بیش از ۱۴۰۰ دستگاه واگن لبه بلند و ۲۰۰ دستگاه واگن لبه کوتاه، سالانه بیش از ۲میلیون تن مواد اولیه و محصولات کارخانجات فولادی را حمل می نماید.

 

شرکت تجارت کالای آتیه با مأموریت خرید و فروش انواع کالا و محصولات فولادی، حق العمل کاری، واردات و صادرات در تیر ماه سال ۱۳۸۵ تأسیس گردیده است. این شرکت با توجه به استراتژی تعریف شده به عنوان شرکت بازرگانی داخلی، سلسله فعالیت هایی را در دستور کار خود دارد که خارج از حیطه فعالیت های شرکت کارگزاری ستاره جنوب می باشد. شرکت تجارت کالای آتیه با ارتباط منسجم خود با شرکت PSI قادر گردیده به عنوان یک شرکت تجاری معتبر در عرصه فولاد معرفی گردد. این شرکت در حال حاضر تامین کننده شمش مورد نیاز برای تعداد قابل توجهی از کارخانجات نورد می باشد.

 

شرکت کارگزاری ستاره جنوب در دی ماه سال ۱۳۸۲ با مأموریت کارگزاری محصولات شرکت های فولاد خوزستان، گروه ملی صنعتی فولاد ایران و فولاد آذربایجان و در چهارچوب قوانین سازمان بورس فلزات ایران تشکیل شده است.
این شرکت دارای رتبه “ب” کارگزاری می باشد و تاکنون با شرکتهای فولاد خوزستان ، گروه ملی صنعتی فولاد ایران فولاد آذربایجان ، فولاد خراسان  ایرالکو ، پرشین فولاد آریا ،جهان فولاد غرب ، ذوب آهن ارومیه ،ذوب آهن سیرجان،صدر فولاد ،فولاد آریا ذوب،فولاد البرز تاکستان،فولاد الیگودرز،فولاد امیر کبیر خزر،فولاد خرم آباد ،فولاد سیادن ، فولاد شاهرود ،فولاد کرمان ،فولاد کرمانشاه، فولاد کویر ، فولاد نطنز، نورد فولاد گیلان، نورد آریان فولاد ،نورد ایوان غرب ، فولاد یزد ، نورد نوشهر ، تیمکه داش فعالیت داشته است

 

شرکت نسوز خوزستان واحد دولومیت در شهرک صنعتی شماره ۲ اهواز احداث و قادر خواهد بود در فاز اول سالانه ۱۰۰ هزار تن دولومیت کلسینه ، در فاز دوم ۳۵ هزار تن جرم و آجر دولومیتی نسوز و در فاز ۳ خود سایر محصولات نسوز را تولید نماید.
محصولات شرکت نسوز خوزستان واحد دولومیت به شرکت فولاد خوزستان و سایر شرکتهای فولاد سازی استان خوزستان عرضه خواهد شد صادرات به کشورهای حوزه خلیج فارس و هندوستان نیز جزء برنامه فروش شرکت خواهد بود.
محصولات این شرکت توسط خط تولید دولومیت کلسینه با یک کوره دوار ۱۲۰۰ درجه و خط تولید دولومیت زینتر شده با یک کوره دوار ۱۸۰۰ درجه تولید می شود.
تمامی زیر ساخت های لازم جهت احداث فاز اول انجام و قرارداد عملیات اجرایی آن طی سال جاری شمسی (فوریه/مارس ۲۰۱۵) منعقد خواهد شد . طبق برنامه ، فاز اول پروژه نیمه اول سال ۱۳۹۵ (می/ژوئن ۲۰۱۶) به بهره برداری خواهد رسید و عملیات اجرایی فاز دوم نیز حداکثر یکسال پس از شروع عملیات اجرایی فاز اول آغاز خواهد شد .

 

شرکت نیروگاهی فولاد توان جنوب در سال ۱۳۸۶ تاسیس و عزم واراده خود را بر این داشته تا خوزستان را به عنوان قطب عظیم صنعتی در زمینه فعالیت های تخصصی انرژی غنی و بی نیاز سازد .
– ارائه خدمات فنی ، مهندسی ، مشاوره ، طراحی و اجرای کلیه فرایندهای صنعتی در صنایع مختلف
– طراحی ، مهندسی و اجرای نیروگاههای تولید برق و سیستم های اتوماسین و کنترل بهبود کیفیت قدرت (S.V.C)
-تعمیرات اساسی و تخصصی تجهیزات مهم برقی
(انواع ترانسفورمرهای توزیع ، قدرت و خاص – انواع الکتروموتورهای فشار ضعیف ، قوی DC و خاص – انواع مگنت های صنعتی لیفتینگ وسرند)