بحران آب جدی است

بحران آب جدی است

فهمی گفت: بحران آب جدی است، موضوعی که برای خیلی‌ها باورپذیر نشده و به طور قطع انکار آن شرایط نامناسب فعلی را بحرانی‌تر می‌کند. هدایت فهمی معاون مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفا وزارت نیرو در مراسم اختتامیه نخستین جشنواره ملی فناوری آب، بهره‌وری و بازچرخانی در دانشگاه فردوسی اظهار کرد: دغدغه اصلی امروز کشور موضوع

کد خبر : 1402
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۶ - ۱:۱۲
فهمی گفت: بحران آب جدی است، موضوعی که برای خیلی‌ها باورپذیر نشده و به طور قطع انکار آن شرایط نامناسب فعلی را بحرانی‌تر می‌کند.

بحران آب

هدایت فهمی معاون مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفا وزارت نیرو در مراسم اختتامیه نخستین جشنواره ملی فناوری آب، بهره‌وری و بازچرخانی در دانشگاه فردوسی اظهار کرد: دغدغه اصلی امروز کشور موضوع آب بوده و کاهش میزان مصرف آب یک ضرورت است و نه یک انتخاب، میزان مصرف آب کشور باید از ۱۰۰ میلیارد مترمکعب به ۷۰ میلیارد مترمکعب کاهش یابد.

وی افزود: ۸ عامل اصلی بحران آب در کشور وجود دارد و اکنون ۲۵ درصد آب و منابع آبی کشور بدون منبع درآمدی بوده و درحالیکه باید این عدد زیر ۱۵ درصد باشد.

معاون دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفا وزارت نیرو با بیان اینکه میزان بهره‌وری در مسئله آب پایین بوده که باید افزایش داده شود، بیان کرد: میزان هدررفت ضایعات آب در سطح کشور بین ۳۰ تا ۳۵ درصد بوده و این بدان ‌معنا است که بالغ بر ۲۴ میلیارد مترمکعب آب آن هم در شرایطی که با بحران و تنش آبی مواجه هستیم دور ریخته می‌شود.

فهمی با اشاره به اینکه باید برنامه‌ریزی جامع و سازگاری جهت تغییر اقلیم صورت پذیرد، تصریح کرد: ۱۰ درصد بارش مستمد در طول سال منجر به تامین ۲۰ تا ۲۵ درصد آب و منابع آبی مورد نیاز کشور می‌شود و میزان آب تجدیدپذیر در سطح کشور ۱۱۴ میلیارد مترمکعب بوده و از مجموع آب مصرفی در کشور ۹۰ درصد آن در روستاها مصرف می‌شود و ۹۴ درصد از اشتغال‌های مستقیم و غیرمستقیم کشور هم مرتبط با بخش کشاورزی بوده است.

وی با اشاره به اینکه بحران آب جدی است،  تاکید کرد: کشور دچار بحران سرزمینی شده و متاسفانه به فاجعه ملی نزدیک می‌شویم، موضوعی که برای خیلی‌ها باورپذیر نشده و به طور قطع انکار آن نه ‌تنها کمکی به حل مسئله نمی‌کند، بلکه شرایط نامناسب فعلی را بحرانی‌تر می‌کند.

معاون دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفا وزارت نیرو با اشاره به اینکه خاک کشور در حوزه فرسایش جایگاه نخست جهانی را دارد، یادآور شد: کشور در نظام مدیریتی و بهره‌وری ضعف داشته و ما ضمن ‌نابودکردن نظام‌های گذشته، نتوانسته‌ایم جایگزینی مناسب برای آن داشته باشیم.

برچسب ها :

ناموجود